יום שישי, 7 ביוני 2024
איך אפשר לחלום משפחה?
לחלום משפחה - על כוחם היוצר של חלומות הלילה

לחלום משפחה

תהליך חלימה הוא תהליך יצירה שמבקש השראה ומבקש מימוש. הוא שוזר בתוכו את מיגוון הכמיהות והחיבורים הנישמתיים העמוקים ביותר, שמקבלים ביטוי בחלומות הלילה ובהמשך מתממשים במציאות הערה של היומיום, יום אחרי יום. מבחינה זו, הקמת משפחה, בין אם ערים לכך או לא, היא תהליך של חלימה. אז מה זה אומר לחלום משפחה? אפרת זהר, שחלמה את חייה, את המשפחה ואת השליחות שלה, שעוסקת בעולם החלומות, מספרת על חלומות הלילה שהדריכו אותה בהקמת משפחה, הורות, וזוגיות.

מה הכוונה חיבורים נשמתיים?

מאז ומתמיד נתתי תוקף לחלומות והנחתי להם לגלות בפני את אותם חיבורים נישמתיים, כך שחוויתי את ההרגשה הזו כשחברתי לבן הזוג שלי, כשחלמתי על הילדים שלנו לפני שנולדו, כשראיתי אותם, עוד אפילו לפני שהייתי בהריון, הרגשתי שאני מכירה אותם, הרגשתי שאנחנו כבר ביחד.

למעשה, כל רגע אנו חולמים את החיים. החלימה מעורבת בחיינו ומעורבת במציאות היומיומית. החלומות עושים סדר, מדייקים אותנו ומכוונים אותנו בצורה צלולה ובהירה יותר בחיי היומיום. הם מעורבים בכל תחום ועניין בחיים וגם כשלא זוכרים אותם בכלל או לא זוכרים אותם בבהירות, הם פעילים ומפעילים את החיבורים הנישמתיים, אותם חוטי לב שנמתחים בין בני המשפחה ויוצרים את תחושת הקרבה שמעבר למילים, ואפילו מעבר למעשים. אם נעצור רגע ונבחן את השפעת חלומות הלילה עלינו, כבני משפחה, נבחין כי ללא חלומות הלילה האופן בו אנו מממשים את הקשרים הרגשיים וחיים את חיי המשפחה היה שונה בתכלית.

איך החלומות יכולים לסייע לנו לחלום משפחה אם לא זוכרים אותם?

כל חלום יוצר מציאות, משפיע ומהדהד אל החיים, זורע תחושות והרגשות, נוטע בנו רעיונות ונותן השראה והרשאה. אני בטוחה שכל אחד מכיר את ההרגשה הזו של הידיעה הפנימית. זו שלא ידענו שאנחנו יודעים. משהו שנשלף כאילו משום מקום. משהו שיוצא לנו מהפה מבלי שיהיה לנו שמץ של מושג מאיפה מקור הידע הזה. אני מאמינה שהרבה פעמים המקור של הידיעה הזו הוא בחלומות הלילה, הרבה פעמים אנחנו מרגישים שכבר התנסינו במה שקורה כרגע, כבר היינו פה, אנחנו פתאום יודעים מה לעשות. יש לנו, דרך החלומות חיבור למעבר לנו, שממנו אנחנו שואבים הכוונה והדרכה באמצעות המסרים של החלומות.

למשל – כשהבן הבכור שלי נולד, לא היתה לי עמדה ביחס לשם שלו. לא חלמתי, לא ידעתי, ולא היה לי שום קול פנימי מדוייק. לא רציתי להחליט על שם ללא קולה של הידיעה, מכיוון שהיה לי ברור כמה משמעותי לאדם השם שנבחר עבורו. עברו הימים. ניר נתן לו את השם לביא, לא היתה לי חלופה ומשהו הרגיש לי שלם עם השם. לאחר כמה שנים עברנו דירה ומצאתי מחברת חלומות ממש ישנה, עוד מתקופת הרווקות שלי ותוך כדי דפדוף מצאתי תאור של חלום בו אני אמא לילד בן שלוש, ואני הולכת לגן לקחת אותו. כשאני מגיעה למקום בו תלויים התיקים, אספתי את התיק שלנו שהיה רקום עליו השם לביא. ללא החלום הזה, שלא זכרתי אותו, בטח לא הייתי זורמת עם השם. משהו בתוכי הרגיש שזה נכון כשניר קרא לו ככה.

מתי ואיך התחלת לחלום משפחה?

קודם כל את בן זוגי הכרתי בעקבות חלום שכיוון אותי. בעקבות החלום הזה גיליתי את כוחה של רשת החלימה המשותפת וגיליתי את הדרך בה החלומות שולחים אלינו חוטים שמחברים ביננו ויוצרים את אותו החיבור הנישמתי.

הכל התחיל בחלום שחלמתי בסביבות גיל 7, ואני זוכרת בבהירות עד היום איך החזקתי בידי מפתח שמצאתי כשדמות שפגשתי בחלום אמרה לי "שימרי את המפתח לבעלך כשתהיה גדולה". באותם הימים, במציאות היומיומית שלי, בדרכי לבית הספר, מצאתי מפתח בין חריצי הבלטות במדרכה. זה היה מפתח קטן ומעוצב שנראה כמו מפתח לתיבת אוצרות. מכיוון שמאז ומתמיד האמנתי לחלומות שלי ונתתי להם תוקף, כבר אז ידעתי שאני עומדת לשמור את המפתח לבעלי כשאהיה גדולה. אני לא צעירה ובימים האלה לא היו מקורות מידע נגישים כמו שיש היום באינטרנט, במנועי החיפוש וברשתות החברתיות. פעלתי באופן אינטואיטיבי ובלתי אמצעי, ושמרתי את המפתח (וגם את החלום) במשך 30 שנה. הוא היה עבורי כמו אינדיקאטור בכל דייט שיצאתי אליו. כל פעם שאלתי את עצמי לגבי הבחור שניפגשתי איתו – מתאים פה מפתח? יש מספיק אינטימיות? בהיותי מחוברת למימד החלימה ומעצם החשיבה דרך המפתח שליווה אותי בכל הפגישות ופתח עבורי תחושה של בהירות, ביחס לחיבור הנשמתי שחשתי. בגיל 36, עדיין רווקה, וכמהה לזוגיות, כבר היו רגעים בהם ניסיתי לחשוב פחות ופחות על המפתח ויחד עם זאת. זה לא עזב אותי.

יצאתי לדייט עם ניר, בן זוגי, ובמפגש הראשון איתו ישר ידעתי. כבר לא הייתי זקוקה למפתח או לאיזה אינדיקטור, הרגשתי כאילו מאז ומעולם אני מכירה אותו, הכול זרם לצד מחשבה שאולי המפתח היה מפתח ללב שלי כדי שארגיש מה שאני מרגישה עכשיו. ובאותו ערב קיבלתי שתי מתנות: הראשונה – התחלתי את חיי המשפחה שלי. השנייה – צלילה מחודשת עם תוקף עמוק יותר לעולם החלימה. מה שקרה זה שכשהגענו לדבר על חלומות וחלקתי איתו שאני חוקרת את העולם הזה, הוא סיפר לי על חלום שחלם ובו האישה שתהיה אישתו נותנת לו מפתח. זהו. ההמשך המתבקש היה ברור לשנינו.

ראיתי את הכוח שיש לרשת החלימה המשותפת, פתאום דברים הסתדרו לי, פתאום הבנתי למה עד עכשיו הייתי צריכה לחכות, ראיתי והרגשתי את החיבורים שנוצרים במימד החלומות שבאים לעזור המציאות. הבנתי כמה החלומות מחברים בנינו.

את לא חושבת שזה סיפור יוצא דופן?

דבר ראשון אני חושבת שזה סיפור מאוד יוצא דופן בדיוק כמו שכל חלום שנחלם אי פעם הוא יוצא דופן ומיוחד. היו כל מיני תגובות מכאלו ששמעו את החלום שאולי זו נבואה שמגשימה את עצמה?  אולי סתם צירוף מקרים? אולי בכלל יש לי יכולת לנבא את העתיד ועוד כל מיני. מה שאני מאמינה ויודעת זה קודם כל שהחלימה היא יכולת מולדת שכולנו ניחנו בה וזה שריר שצריך לחזק באימונים. לזכור חלומות, לשחזר אותם, לתת להם תוקף, לבקש מהם תשובות ולטפח את העולם הזה, וככל שהשריר חזק יותר וככל שזוכרים יותר חלומות, כך ערים יותר להשפעה שלהם על החיים ויכולים להפוך אותה מאקראית ליזומה. כל מי שרוצה יכול לערב את חלומות הלילה בחיי היומיום כדי לקבל תשובות, השראה וכיווני מחשבה בצורה של מסרים והדרכה ברורה.

דבר שני, מאז שחוויתי וראיתי את ההשפעה של רשת החלימה המשותפת אני מאמינה כי הרבה מפגשים והתרחשויות התחילו בחלום, הטמיעו בנו ידיעה, אפילו אם אנו לא זוכרים את החלום הוא השפיע ושינה אותה, וכשזה נכח במציאות כבר היינו מוכנים ויודעים, ואולי הרבה פרפורי בטן שעלו ברגעי מפגש בין הרבה זוגות נחלמו קודם לכן? מי יודע, אולי חיבורים נשמתיים הגיעו לבקר אצלם בחלומות? אולי הם התחילו לחלום משפחה עוד לפני שהכירו?

היו עוד חלומות שליוו אותך בתחילת חייכם המשותפים?

כל הזמן, כל עניין ותחום בחיינו קראו לנו לחלום משפחה. בכל מהלך שבו ביקשנו ליצור דבר משותף וחדש, קיבלתי מחלומות הלילה הדרכה שעזרה לי לממש אותם ביומיום. אם למשל בבריאות, חודש שביעי להריון הראשון שלי ירדו לי מים, מעט מאוד, בבית החולים אמרו לי שיש לי קרע קטנטן ברחם, ומיד שמירת הריון, הסבירו לי שזה אומנם קטן אבל כל תזוזה יכולה להגדיל את הקרע ומצב של סיכון העובר.

באחד הלילות שם, בבית החולים, חלמתי שאני גולם, ישבתי מתחת לפרח וחוטים עדינים עטפו אותי, היה לי נעים ולא רציתי לזוז, לא רציתי שזה ייפסק וגם כשהתעוררתי עדיין הרגשתי את החוטים האלה מקיפים אותי בצורה מוחשית. אפילו עכשיו כשאני נזכרת בחלום, אני זוכרת את ההרגשה, היא חלק ממני. אחרי החלום לא ירדו לי יותר מים. בבדיקות ראו סימן לחור שהיה ברחם והתאחה. זו לא היתה הפעם הראשונה שחוויתי את כוח הריפוי שיש בחלומות ובתוכי ידעתי שכוח החיים גם שלי, וגם של העובר, חזקים ויכולים לרפא בדיוק כמו שפצע על העור מתאחה בזמן קצר. אחת הסגולות של חלומות הלילה קשורה בריפוי ואני בטוחה שלפעמים הם מחוללים בנו ריפוי עוד לפני שהיינו ערים לצורך בו. ברור לי שהחלום הזה תיעל את כוחות הריפוי של הגוף שלי. הרופאים המליצו לי להישאר בכל זאת בשמירת הריון ולא האמינו לריפוי שהתרחש בצורה ספונטנית במהלך הלילה ללא תרופות והתערבות. בכל זאת החלטתי להשתחרר מהאישפוז, ללכת הביתה ללא שמירה מיוחדת. לי היה ברור שגם אני וגם העובר, הבן שלי, עברנו ריפוי ונתתי לזה את כל התוקף באותו האופן שניהלתי את החיים שלי – סומכת על החלומות ופועלת לפי המסר באמון מלא וללא ספקות.

את הבן הרביעי שלי ילדתי לידה טבעית עם הריון טבעי בגיל 46. לילה אחד חלמתי אותו, לא ראיתי אותו בבהירות, חלמתי את הקשר ואת האהבה הזו שיש לי אליו, חוויתי את המתיקות שלו ואמרתי לניר בבוקר שאין מצב שהוא לא מצטרף אלינו למשפחה, לאחר החלום הזה נכנסתי באופן ספונטני להיריון, וכל חיי המשפחה שלנו קיבלו עוד מימד של עומק, כי כל אחד במשפחה משפיע ומשנה.

אמרת שיש עוד תחומים שהחלומות מעורבים בהם?

מבחינתי לחלום משפחה זה גם לחלום את ההורות ואת בית המגורים. חלמתי את ההורות, את הזוגיות, את הדרך למימוש הצרכים של כל בני המשפחה שלנו. ההורות שחלמתי הפכה, עם השנים, לאחד הארכיטיפים בערכת מיפוי החלומות שנועדה לתת לחולמים כלים לפרש לעצמם חלומות. הערכה הזו נחלמה במהלך הרבה מאד שנים עד שהפכה, חלום אחרי חלום לעולם ידע עשיר שבהתחלה שרת אותי, אח"כ את בני המשפחה בחיבור שלהם לעולם החלומות ולפרקטיקה של פירוש חלומות שיוצר מציאות ובהמשך – הפקתי ערכה שניתן להשיג בחנות החלומות באינטרנט.

בספר 'שיעורים במיפוי חלומות' שמלווה את ערכת מיפוי החלומות DREAM MAP, נמצאת תמצית המהות של ההורות כפי שהתגבשה אצלי בחלומות:

"ההורה הוא מגן ההבטחה, אותו חוזה סמוי המקפל בתוכו את דאגת ההורה לצרכיו המלאים של הילד – העמוקים, האנושיים, הקיומיים – ללא תנאי, ללא גבולות ומתוך כבוד לייחודיות שלו. הוא דמות המעניקה אהבה, חמלה, חניכה, נתינה, סמכות, הדרכה, תמיכה, הכוונה, דוגמה ולמידה. ההורה מציב גבולות ברורים ומכוון את הילד להרגלים מיטיבים ולמעשים בונים. תפקידו לתווך לילד את הערכים ואת הכלים הדרושים לו בעולם. דמות ההורה תעזור לדור הילדים להגשים את עצמם – ילדיו שלו או ילדי העולם כולו. הוא מאמין שכל ילד נולד עם כל מה שדרוש לו להגשמה ולמימוש. ההורה לומד מהילד להיות הורה. הוא מאמין בילד ומזכיר לו שבלעדיו היקום לא היה שלם."

חלומות הלילה מסייעים לנו, כהורים להיות ולתפקד כמגיני ההבטחה. כשחיפשנו בית, כבר הייתי בהריון הרביעי בשלב מתקדם. כבר היה צפוף היכן שגרנו, והרבה זמן, לא מצאנו בית שמרגיש בית. חלמתי שאני פוגשת את המורה שלי ובמקום ללמוד, היא אמרה לי "בואי, הולכים לשחק מטקות", והגינה שלה, הפכה לים, שאלתי אותה לפשר הפלא והיא אמרה לי ש"היא עברה לגור בעין הים, בואי, תיהנו פה, נהייה שכנות".

למחרת בערב התייצבנו בשכונה, עצרנו באופן אקראי מול בית עם שלט למכירה, נכנסנו, והרגשתי בבית. היה צריך הרבה דמיון כדי לראות את הבית הזה כבית בלי הררי פסולת בנין שכיסו את הרצפה, והרבה רצון לצייר בעיני רוחי את האזור של המטבח שהיה ריק מציוד או ארונות ולעומת זאת מלא בפחונים וקרטונים. מיד ידעתי שזה הבית שלנו וההחלטה על הקנייה התרחשה בו ברגע. כחודש אחרי פגשתי אותה וסיפרתי לה שבזכות החלום עליה עברתי לגור פה והיא אמרה לי: "אנחנו באמת שכנות". מסתבר שהיא עברה לגור שם לפני.

אז מה זה לחלום משפחה?

לחלום משפחה זה ליצור מעין ידיעה פנימית ועמוקה של רצונות ונטיות הלב, לחוות את החיבורים הנישמתיים ולתת לחלומות לדבר. לתת להם להדריך את דרכנו. לתת להם לגלות בפנינו את הדרך שמתחילה בלחלום משפחה וממשיכה בלהגשים את החלום.

אודות אפרת זוהר

מאז שאני זוכרת את עצמי החלומות סיקרנו אותי. מידי בוקר, באופן אינטואיטיבי הקשבתי בקולם. במהלך שנים רבות חלמתי את הדרך לחדש את כוחם של חלומות הלילה וקיבלתי לכך הנחיה מחלומות הלילה שחלמתי. פיתחתי שיטה שמחברת מחדש לחלומות, פותחת את צ'אקרת החלימה והופכת את חלום הלילה לכלי פרקטי יומיומי במטרה ליצור מציאות ולממש פוטנציאלים באמצעות פרוש חלומות יסודי ומובנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פתיחת צ'אט
1
תקשרו איתנו בוואצאפ
צ'אט עם 'משפחה בהשראה'
היי. איך נוכל לעזור לך?