שבת, 13 ביולי 2024
אבנים בכיסים מאת רננה ליש

אבנים בכיסים – ראיון עם רננה ליש

שמענו את השיר 'אבנים בכיסים' והוא נגע בנו. הרגשנו שהוא נוגע בכל הסוגיות של גידול ילדים. רננה ליש, מחברת הספר סערה במים רדודים, שכתבה את השיר, מספרת לנו על השיר.

מה זה אבנים בכיסים?

אבנים בכיסים הוא שיר שכתבתי, הלחין צח אגסי. מבצעת רעות יהודאי.

איך נולד השיר?

בתקופה האחרונה אני עסוקה בזיכרונות וחוויות הקשורות לילדותי. אני צועדת בעקבות הורי, ומבררת את הקשרים ביננו. חלק מזה גם החוויות  שלי כילדה. תמיד הרגשתי שמצופה ממני להישאר צנועה, לא להשוויץ, להגיד תודה על הכשרונות אבל בשום אופן לא להבליט אותם.

נולדתי בקיבוץ לאמא שנולדה בקיבוץ.

אני משערת שזה מה שאמי הפנימה מחייה כילדת קיבוץ, שכדי להשתלב ולהיות אהודה עליך להדמות לאחרים, בקונפליקט שבין להראות או להתערות, המסר היה שעדיף להתערות. ולהישאר צנועים. אם יש לך משהו שאין לאחרים זה עלול לפגוע בך.

ברור שזה נבע מהצורך להגן עלינו, אבל לעיתים ה'אבנים בכיסים' הרגישו כמו משקולת. קראתי לזה אבנים בכיסים, וזה בהחלט הפריע לעוף.

בשנים האחרונות אני עוסקת בכתיבה. שלושים משירי כבר רשומים באקו"ם, יש שירים שלי שתורגמו והם נשמעים באירלנד, ובאנגליה. היציאה לאור והפרסום מעמת אותי שוב ושוב עם המסרים שנטמעו בי ועל זה נכתב השיר.

עד היום אני מרגישה את המאבק הפנימי בין הגשמה אישית מול הצורך לא לבלוט. זה מה שהוביל לשיר. אבל כל שיר מתחיל ברעיון מסוים, הוא מתחיל ממשהו ספציפי ומקבל כיוון ומשמעויות נוספות. כך גם השיר הזה, שהפך מאישי לכללי ומדבר על רצון של ילדה לעוף ושל אמא לשמור.

איך הגיבו עליו במשפחה?

במשפחה מפרגנים בהחלט.  השיר העלה זיכרונות מסבתא. העלה את השיח על הילדות שלי, על האמהות שלי מולם, ועל ציפיות בכלל.

אילו תגובות את מקבלת על השיר 'אבנים בכיסים' ולמה?

השיר מרגש הורים לילדים כי כולם במידה זו או אחרת נדרשים לעניין הגבולות והחופש, וכל מי שהיה ילד פעם יכול להיזכר במגבלות שחווה ותחושה של קיצוץ כנפיים.

מישהי כתבה לי שהיא בדיוק עוברת משהו עם הבת המתבגרת והשיר עוזר לה לעשות סדר

מישהו אמר שהוא  מזדהה כאב לילדות  עם הקונפליקט הזה של רצון לשחרר ומצד שני לשמור ולהגן

מה זה עושה לך לשמוע אותו, בתור אמא ובתור כותבת?

היום כאמא אני מבינה את המאבק הפנימי, את הרצון לשמור על הגוזלים וגם לאפשר להם חופש, ניסיון, והתפתחות אישית בדרכם, וכיכולתם. אני מאד משתדלת שילדי ירגישו נוח ביכולות ובכשרונות שלהם.

ככותבת, אני  עוברת  תהליך מקביל עם היצירה. אני צריכה לשחרר את הטקסט בכדי שיקבל לחן וביצוע ויקבל במה.

 כשאמן לוקח שיר הוא למעשה לוקח אותו אליו ונותן אינטרפטציה שלו.

צח (המלחין) כאב לבנות צעירות מאד התרגש מהמילים והלחין את השיר ברכות והמון אהבה. גם רעות (הזמרת) התחברה לשיר כאם לילדה קטנה. שניהם לקחו את זה למקום ההורי.

כשאני שומעת אותו עכשיו אני יכולה לשמוע את קולה של אימי, וזה עוזר לי להיות הרבה יותר מפויסת בנוגע למגבלות ולציפיות שחשתי כילדה.

מה היית מציעה לאמא? ומה היית מציעה לילדה שכבר גדלה והתבגרה?

לאמא הייתי מציעה להיות ליד הילד/ה אבל גם לאפשר חופש. מתוך אמון ביכולות ילדתה, שהיא מוכשרת, מוסרית וחכמה דיה, כדי למצוא את דרכה. הידיעה שהיא שם (וגם אבא) והם נכונים לבוא לעזרתה בעת הצורך משאיר מקום לדיאלוג, הבנה הדדית והרבה בטחון.

לילדה שבגרה אני מציעה להעז למצוא את דרכה.

אני מודעת לקושי לפרוץ גבולות שהתוו ההורים בעיקר אם הם הורים מיטיבים. הידיעה שהורה יכול להכניס לילד "אבנים בכיסים", לעשות טעויות מתוך אהבה ורצון להגן. ההבנה שאהבה של ההורה איננה מותנית מסיעת לפרוץ את הגבולות האלה. זה תהליך והעזה הדדית.

מעבר לשיר אבנים בכיסים, יצאו לאור שירים נוספים פרי עטה של רננה ליש, כולם רגישים ומרגישים, מתארים את הפרטים הקטנים של חיי היומיום.

רננה ליש פורסת בפנינו סיפור אהבה עדין ורגיש שנרקם על רקע נופיה התמימים של ישראל בראשית ימיה. כתיבתה המיוחדת הופכת את הקורא לחלק בלתי נפרד מה"סערה במים הרדודים".

למידע נוסף והזמנת הספר ניתן ללחוץ על הכפתור

אודות רננה ליש

רננה ליש מחברת מילים לשירים - פזמונאית מעמק יזרעאל, נשואה ואם לארבעה בנים - זוכרת את עצמי משרבטת ב'שפה ילדית' ומקריאה לאמא, שתרגמה את השירים ל'אותיות אמיתיות'. מאז כתבתי חמישה ספרי ילדים ורומן בשם סערה במים רדודים. הכתיבה שלי מתלבטת בין 'אקדמיה' ל'שכונה' וניסיון חיי, האישיים והמקצועיים, כבעלת תואר שני בעבודה סוציאלית, ניכר בשיריי.

בדקו גם

תמונת נושא למאמר של דר' סיגל אופנהיים-שחר - התנגדות כמשא ומתן חינוכי

התנגדות כמשא ומתן חינוכי

דר' סיגל אופנהיים-שחר מסבירה למה לאפשר לילד להתנגד לנו היא "חינוכית" ואיך היא תורמת להתפתחות התקינה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פתיחת צ'אט
1
תקשרו איתנו בוואצאפ
צ'אט עם 'משפחה בהשראה'
היי. איך נוכל לעזור לך?